Od marca 2020 roku czyli od początku pandemii Covid-19 sektor transportu zbiorowego odnotowuje drastyczne spadki w przewozach pasażerskich, co odbija się również na spadku wpływów ze sprzedaży biletów. Wielu prywatnych przewoźników zakończyło swoją działalność, co w konsekwencji bezpośrednio przyczyniło się do powiększenia zjawiska wykluczenia transportowego.
Dramatyczna sytuacja wywołana pandemią dotknęła zwłaszcza rynek autobusowej komunikacji regionalnej, w którym głównymi klientami tego segmentu była młodzież szkolna i dzieci. Zmniejszona mobilność podróżnych przyczyniła się także do dużych spadków liczby pasażerów (w 2019 – 335,9 mln, a w 2020 już tylko 209,4 mln) i wskaźnika wykorzystania kolei na 1 mieszkańca, który wyniósł 5,5 (w porównaniu do roku 2019- spadł aż o 3,2).
Badania przeprowadzone przez wiele uznanych i renomowanych Instytutów jednoznacznie wskazywały, że ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w środkach transportu zbiorowego przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa jest niskie lub znikome. Pomimo wysiłku przewoźników i braku dowodów naukowych, transport stał się ofiarą nieprzemyślanych wypowiedzi w mediach.
Aby zachęcić ludzi do powrotu do transportu zbiorowego potrzebne jest – oprócz kampanii społecznej promującej komunikację zbiorową #WybieramZbiorKom- utworzenie konkretnego katalogu zachęt, aby potencjalny pasażer wybrał ponownie autobus, pociąg czy tramwaj.
Apelujemy, aby:
- rozpoczęte zostały prace nad sprawnym i szybkim ujednoliceniem systemu ulg ustawowych które obowiązywać będą w publicznym transporcie zbiorowym bez względu na rodzaj środka transportu. Z nieznanych powodów inne ulgi ustawowe obowiązują w transporcie autobusowym i kolejowym, co uniemożliwia dokonywanie integracji taryfowej transportu drogowego oraz kolejowego przez powiatowych i regionalnych organizatorów tego transportu.
- zmienione zostały przepisy Ustawy o PTZ w taki sposób, aby w drodze wyjątku od ogólnej reguły decentralizacyjnej, w przypadku Publicznego Transportu Zbiorowego możliwe było przekazywanie zadań JST poziomu lokalnego do samorządów województw oraz aby możliwe było zakładanie powiatowo-wojewódzkich, gminno-powiatowo-wojewódzkich oraz gminno-wojewódzkich, związków celowych w zakresie PTZ.
- został określony minimalny, ale obowiązkowy katalog standardów usług jakie w zakresie usług publicznego transportu zbiorowego Państwo Polskie gwarantuje każdemu swojemu obywatelowi, bez względu na miejsce zamieszkania (chodzi m.in. o maksymalną odległość od przystanku PTZ do miejsca zamieszkania, maksymalny cykl kursowania czy minimalną dzienną liczbę par połączeń komunikujących każdy przystanek PTZ ze stolicą gminy)
- zmienione zostały zapisy prawa oświatowego, które nakazują gminom zapewniać opiekę uczniom w czasie dowozu do szkoły.
W trosce o dalszy byt i rozwój całej branży transportowej, apelujemy o podjęcie konkretnych działań i wsparcie kampanii społecznej #WybieramZbiorKom!. Wszyscy powinniśmy walczyć o budowę pozytywnego wizerunku komunikacji zbiorowej. Brak powrotu pasażerów do transportu publicznego to zwiększenie korków, co za tym idzie wzrost wypadków, zanieczyszczenia środowiska czy smogu.
Dlatego apelujemy do wszystkich pasażerów: miłośników komunikacji zbiorowej, instytucji centralnych i samorządowych, organizatorów przewozów, przewoźników i operatorów o wsparcie i podpisanie Naszej Petycji.
Razem #WybieramZbiorKom!!!